.

Jazz Updates, pianistul Lucian Ban și saxofonistul Abraham Burton – un duet unic ce amesteca jazz-ul si impovizatia cu influente de muzica traditionala din Transilvania si Belize intr-un concept si sound cu totul originale. Parteneriatul dintre cei doi muzicieni a inceput la New York in clubul de jazz Kavehaz in 2006 si de atunci cei doi jazzmani au sustinut sute de concerte pe ambele parti ale Atlanticului, atat in duet cat si cu quartetul All Stars ELEVATION.
Au editat impreuna 2 albume pentru prestigioasa casa de discuri Sunnyside Records din NYC, productii ce s-au bucurat de acolade extraordinare in presa internationala: primul album „Mystery” inregistrat in concert la New York a castigat o serie de BEST ALBUM OF 2013 din partea Jazz Journalists Association, iar in 2016 albumul lor „Songs from Afar” cu invitat special cantaretul de muzica traditionala transilvan Gavril Tarmureavea sa castige o recenzie de 5* (masterpiece) si sa fie numit ALBUM OF THE YEAR in cea mai prestigioasa publicatie de jazz din lume DOWNWBEAT Magazine, alaturi de marile nume ale jazz-uli contemporan. O alta publicatie de renume international All About Jazz descrie colaborarea intre Ban & Burton drept „un triumf al comunicarii emotianale si muzicale”

„Cei doi creează o muzică ce reinventează idiomul, un flux sonor ce coboară din marea tradiție a jazz-ului, dar se îndreaptă creativ spre viitor. Ei reprezintă ”noul jazz” în forma sa cea mai spectaculoasă” – #JAZZ_INSIDE_MAGAZINE

“Like Wayne Shorter, McCoy Tyner and other vanguard bandleaders of that era, the Romanian born pianist composer Lucian Ban alongside intense saxophonist Abraham Burton alongside bassist John Hebert and drummer Eric McPherson favor searching post bop that cranes toward the avant-garde without losing the buoyance of swing” – #Time_Out_New_York

Duetul BLACKSALT a sustinut concerte de la Lincoln Center (Dizzy’s) in New York pana la Paris in Franta si a fost apreciat de ascultatori si critici pentru distilarea poetica a sound-ului de jazz cu inflexiuni din muzica traditonala a locurilor de bastina a celor doi muzicieni. Pasiunea pentru blues si jazz ballads, pentru puritatea melodica si libertatea formala, pentru traditie si avantgarda fac din duetul BLAKSALT un ansamblu al noului mileniu in jazz.

Considerat drept ”unul dintre cei mai mari saxofoniști tenori ai timpului nostru” de catre Todd Barkan (Keystone Jazz Corner, Lincoln Ceneter), Abraham Burton spune despre colaborarea cu Lucian Ban: ”Muzica lui este printre cele mai creative pe care le-am cântat vreodată. Are multă emoție și trăire, are și un ritm propriu interior, curge foarte bine, este foarte lirică.” La rândul său, Lucian Ban consideră că: ”Între mine și Abraham există o chimie muzicală și umană cu totul particulară. El este unul dintre cei mai mari cunoscători ai tradiției jazz-ului american și posedă un simț al melodiei uluitor, cu totul unic între muzicienii de jazz”.

*Lucian Ban www.lucianban.com
*Abraham Burton www.abrahamburton.com

Un eveniment #JazzUpdates, realizat cu sprijinul: Tudor. Personal TailorRestaurant Caruso TimisoaraDomeniile SERACasa Artelor – Directia Judeteana pentru Cultura Timis4ledInterlink BanatSoftOutsoundcreation.roErmetica FensterWest Team Real EstatePrezent SoundA-Office Support ServicesMPPL Business LawOBLIKDoifilm

#partlyplanned #partlyspontaneous #jazzupdates #jazzpatriots