.

În decembrie 2017 UNESCO a adăugat orga si muzica de orga pe lista patrimoniului cultural mondial. În Banatul istoric există peste 300 de orgi, multe cu o valoare istorică europeană. Cu 300 de ani în urmă ajungeau în Banat primii constructori de orgi. Astăzi acest instrument răsună în numeroase biserici crestine precum și în sinagogi. Aceste instrumente au salvat sonoritati muzicale din trei secole și reprezintă nivelul înalt al mestesugului de construit orgi în acest spațiu european. Prin anii 1890 activau la Timisoara simultan, patru firme de construit orgi. Astazi instrumentele acestor constructori din Banat se găsesc în România, Ungaria, Slovacia, Serbia, Bosnia și Hertegovina, Ucraina si Bulgaria. Aceste orgi au supravietuit mai multor razboaie, sisteme politice
totalitare și ar trebui astazi salvate. (Dr. Franz Metz).

Dr. Franz Metz (n. 1955) a absolvit studiile muzicale la Universitatea de Muzica din Bucuresti (1978), dupa care a activat ca organist, dirijor si profesor de pian la Lugoj si Timisoara. Începând din anul 1985 a fost organist la Stiftskirche din Hechingen (Germania) și din anul 2000 este organist și  muzicolog la München. Publicatiile sale muzicologice ce cuprind studii și cărți stiințifice din domeniul istoriografiei muzicale sud-esteuropene au aparut in Germania, Austria, Ungaria, Romania, Serbia, Croatia, Slovenia, Slovacia si Italia. Este presedintele asociatiei Gesellschaft für deutsche Musikkultur im südöstlichen Europa e.V. (München) si fondatorul editurii Edition Musik Südost (München) care publică lucrări muzicale din țările sud-esteuropene. În anul 2009 a fost numit membru de onoare a Uniunii compozitorilor și muzicologilor din Romania.