Vechea Timișoară – prezentare de carte (joi, 16 martie 2017)

Joi, 16 martie, ora 18, vă invităm la Muzeul de Artă Timișoara, Palatul Baroc, Piața Unirii nr. 1, pentru a participa la evenimentul de prezentare a cărții ” Vechea Timișoara”, de Josef Geml, traducere in limba romană de Marlen Negrescu, Prefața de Ioan Hațegan, Postfața de Walter Konschitzky.
Vor lua cuvântul Prof. univ. dr. Victor Neumann, Directorul Muzeului de Artă Timișoara, Dr. Marlen Negrescu, Dr. Walter Konschitzky, Dr. Ioan Hațegan. Este vorba de o carte de referință privind istoria Timișoarei între anii 1870-1920, perioada in care Josef Geml a fost locțiitor de primar și primar al Timișoarei și când orașul de pe Bega a cunoscut o dezvoltare excepțională, intrând în al doilea proces de modernizare.