Vernisaj ”Viziune și concept” – expun studenții Facultății de Arte și design, 15.05.2019 ora 14

Viziune și concept – 75 de ani de la înființarea Universității de Vest din Timișoara”, expoziție a studenților Facultății de Arte și Design a UVT. Evenimentul va avea loc în Sala Barocă începând cu ora 14 iar expoziția va fi deschisă în intervalul 15 – 30 mai 2019.

Universitatea de Vest din Timișoara își are începuturile, de jure (de drept), odată cu Decretul-lege nr. 660/30 decembrie 1944 semnat de Regele Mihai I al României, anul acesta împlinindu-se 75 de ani de la înființarea sa. Pentru a marca acest eveniment deosebit de important pentru urbea de pe Bega, studenții Facultății de Arte și Design din cadrul Universității de Vest, vor inaugura, la Muzeul de Artă din Timișoara, azi, 15 mai, o expoziție. În cadrul acestei expoziții, sunt prezenți, cu lucrări, studenți din Ciclul de Învățământ Licență și Master de la Facultatea de Arte și Design ai Universității de Vest, Departamentul de Arte Vizuale, cu specializările: Pictură, Grafică, Sculptură, Fotografie – procesare computerizată a imaginii, Conservare – Restaurare și Departamentul de Design și Arte Aplicate, cu specializările: Design – cu cele trei direcții de studiu – Design de produs, Design de ambient și Design grafic; Design Textil, Modă și Arte decorative Ceramică. Expoziția studenților este intitulată „Viziune și Concept”, va fi deschisă la etajul întâi al Muzeului de Artă din Timișoara și poate fi vizitată zilnic, marți-duminică, între orele 10-18, cu ultima oră de intrare în Muzeu, 17:30, până în 30 mai 2019. Luni, expoziția „Viziune și Concept”, asemeni celorlalte expoziții, este închisă.